Tepelná izolace konopným vláknem
Po dlouhé době způsobené jednak administrativními tahanicemi se stavebním úřadem a následně též sněhovou kalamitou na Liberecku (ještě dnes je kolem stavby cca 15 - 20 cm sněhu a občas padá další) se dá pokračovat s nějakou činností. Začalo vyplňování konstrukce tepelnou izolací (a zase máme něco divného), jak se udělá trochu rozumné počasí, bude následovat úprava střechy dle kompromisního řešení domluveného s SÚ.Nicméně, věnujme se výhradně izolaci.
Do naší stavby potřebujeme hrubým odhadem 100 kubíků izolace. Konvenční vaty nejsou uplně levné a není to ani moc příjemný materiál. Uvažovali jsme tedy EKO-logicky i EKO-nomicky a hledali nějaké rozumné řešení. Jako zajímavé vypadají izolace z ovčí vlny, konopného vlákna a případně dřevního vlákna. Bohužel vlna je poměrně drahá a její dostupnost je tak nějak nejasná, dřevovlákno je také poměrně drahé. Poslednídoubou je všude plno produktu Thermo-konopí bohužel výroba v Bavorsku vede k tomu, že se to všechno vozí přes půl evropy a druhak cena je šíená. 4lověk musí být fakt fanda, aby to za 3000 bey DPH kubík koupil. Na přelomu roku se rozjíždí výroba konopné izolace v Hodoníně, cena je příznivější, ale stále vysoká.
Kdysi mi Jarda Špor v konferenci na Livingu poradil použít prostě surové konopné vlákno přímo z tírny a poslal i kontakt na pana Benedikta od Rakovníka. Od té doby mi toto vrtalo hlavou.Bohužel, iformací o tom, jak to udělat je na internetu minimum (vpodastatě jsem našel jeden odstavec v jakémsi článku o přírodních izolacích a pak několikavteřinový záběr v jednom pořadu o rekontrukci staré roubenky v televizi - stanivi si nepamatuju).
Nicméně jsem se snažil přece jen něco zjistit. Skončil jsem ale na tom, že od pana Benedikta kdysi jistá stavební firma vlákno na tepelnou izolaci odebrala a něco s tím snad postavili. Bohužel stránky této firmy jsou z větší části neúplné a o konopí ani zmínka. Takže nezbyde než experimentovat.
Protože pan Benedikt má tírenskou linku již nějaký čas v rekontrukci, nakonec jsem se domluvil s panem Benešem z Bukovic, který provozuje pravděpodobně momentálně jedinou funkční tírenskou linku v čechách. Byl jsem se u něj podívat a domluvili jsme si dodávku konopného vlakna, které zkusím použít jako izolaci. No a první část dodávky je tu a už to zkoušíme.
Takže mám následující informace:
- konopné vlákno od výrobce stojí 11 Kč/kg bez DPH, do kubíku je třeba cca 50 kg, spíš o něco méně.
- vlákna jsou dodávána ve slisovaném balíku o váze cca 130 kg, fakt to nabyde po ručním rozvolnění 6x.
- při rozvolňování je potřeba počítat s tím, že to dost práší, komu to vadí si vzít třeba šátek (ale není to tak hrozný)
- při pěchování do stěn nám to při tloušťce stěny 20cm vpohode drží v otevřeném rámu samo, není třeba provizorně něčím zaklápět, jen to pak přetahujem porvázkem, aby to nevypadalo, když se třeba někde tluče nebo tak.
- drží to ale i v meněí tloušťce, něco jsme cpali do 10 cm a až výše 20cm a drží celkem taky
- zjistili jsme, že kdy pěchujeme tak pocitově správně, vychází to o něco méně než zmíněných 50 kg/m3. To ostatne není dogma, vyráběné izolace maji hustotu cca 20 - 4é kg/m3.
Zatím to vypadá jako samé výhody. Proč izolovat konopím, tedy výhody tohoto materiálu jako takového si jistě najdete na Internetu. Každopádně, je to ekologické (matroš vyrostl přes léto na poli, zpracoval se vpodstatě na místě a tak jsem ho dovezl 100km), je to ekonomické, tepelné vlastnosti by měly být víseméně stejné jako u konvenčních izolací a i kdyby byly o čtvrtinu horší, děla zvýšená ztráta u mého domu cca 300W. Dle dostupných informací konopí odpuzuje hlodavce i hmyz, a nevadí mu zvýšená vlhkost. Nerostou na něm plísně.
Nevýhody: přece jen nějaké jsou. Surové vlákno bez úpravy je hořlavé. Je tedy třeba pořární odolnost stěn a dalších částí domu, kde je konopí použito konstrukčně, zejména zaklopením dostatečně odolným materiálem (dvě OSB desky, protipožární SDK a podobně podle požární zprávy).
Konvenčně vyráběné konopné izolace jsou proti ohni chráněny dotováním sodou. Používají se jií cca 3% hmotnostní a dostává se tam ve vodním roztoku. Pak ma materiál charakteristiku B1, ale upřímně, hoří to i tak, i když to nehoří vysloveně plamenem, jen to doutná. Každopádně měkká dřevovláknitá izolace od Smrečiny má charajteristiku E, tedy hořlavé, není tedy neobvyklé použít hořlavý materiál.
Odbočka k izolacím, již dříve jsem psal, ye zvenčí je dům zaklopen deskami Hofafest UD od slovenske Smreciny, jde o desku na bázi dřevěného vlákna fungující jako tepelna izolace (lambda 0,046) a pojistná hzdroizolace (deskz jsou napuštěné latexem). Na stěnách jsou desky 6cm a na střeše 2 x 3,5 cm. BTW, odřezky v kamnech hoří moc dobře.
A teď už fotky. Na prvních jsou balíky s vláknem a pak proces vkládání do stěn.
^ TOP
Comments
No commentsTento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat